21. 9. 2023

To, že v MESIT střední škole studují nadaní elektrikáři, není žádná novinka. Svůj talent a znalosti předvedli v soutěži společnosti Schrack Technik, kde díky svému projektu zvítězili v celorepublikovém finále a vyhráli pro školu plně vybavenou učebnu pro elektro obory.

Školní tým ve složení Marek Koutný, Matěj Kropáč, Samuel Machálek a Šimon Hýl se zúčastnili soutěže Schrack for students s projektem, který nese název Rozvaděč pro ekologickou technologii využití dešťové vody. Cílem bylo připravit rozvaděč, který bude řešit využití a odvod dešťové vody z rezervoáru pro splachování školních záchodů a zalévání školní zahrady. Dešťová voda se přečerpá přes filtry nečistot do zásobníku vody na střeše, a z něj pak bude samospádem napájeno potrubí, které bude samozřejmě oddělené od rozvodu pitné vody. Takto můžeme ve škole využít dešťovou vodu na maximum. Udržitelnost a ekologie jsou pojmy, které naší škole nejsou cizí, a proto se snažíme o zapracování těchto pojmů do výuky i do běžného života našich žáků.

Žáci si vytvořili technickou dokumentaci se schématem zapojení a s cenovou kalkulací, výsledný model sestavili z komponentů dodaných společností Schrack Technik. Velké finále se konalo 18. září v Praze. Devět z deseti středních škol z různých koutů České republiky vyslalo do finále dva zástupce ze soutěžního týmu a jednoho dozorujícího učitele. Za MESIT střední školu se finále zúčastnili Marek Koutný a Matěj Kropáč společně s panem učitelem Hamříkem. Žáci museli v časovém limitu odprezentovat svůj projekt před nezávislou odbornou komisí složenou z řad odborníků ze středních a vysokých škol a z firem. Poté následovala diskuze. Naši kluci naprosto excelovali a neměli sebemenší problém jak s prezentací, tak s odpověďmi na upřesňující dotazy. I přes obrovskou konkurenci se nám podařilo komisi nejvíce zaujmout a hlavní výhra je naše! Tou je vybudování nové odborné učebny s vybavením od společnosti Schrack Technik v hodnotě 400 000 Kč, a také finanční odměna pro realizační tým žáků.

„Soutěž od firmy Schrack Technik byla velkou výzvou od prvopočátku. Přihlášení do soutěže bylo omezeno pro 10 nejrychlejších škol z celé ČR, stihli jsme to. Poté následovala skvělá roční spolupráce se společností Schrack Technik, která mimo jiné poskytla darem většinu komponentů na realizaci našeho vymyšleného soutěžního projektu. Finále v Praze bylo velmi profesionální, žákům dalo značnou odbornou zpětnou vazbu a možnost prodat své znalosti a zkušenosti, které dosud získali. Posílilo také jejich sebedůvěru a možnost rozvíjet se nejen v odborných, ale také v komunikačních dovednostech. Výsledek snažení a práce je více než vynikající, jistojistě je motivací pro všechny další žáky. Těšíme se na další odbornou spolupráci se společností Schrack Technik při realizaci aktivit souvisejících nejen s vybudováním vyhrané učebny," hodnotí průběh soutěže a následné vítězství Ing. Ladislav Hamřík.

Foto: archiv Schrack Technik