12. 2. 2024

Ověřovna je projekt Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz, který se věnuje ověřování zpráv a odhalování dezinformací. Redaktorka Jana Magdoňová a její kolega Tomáš Pika se vypravili do Uherského Hradiště, aby našim žákům názorně ukázali, jak v dnešní době spolehlivě ověřit informace. (A jak se také lehce nechat napálit.)

Workshop se konal 12. února v konferenční místnosti MESIT holding za účasti žáků obou ročníků oboru Podnikání. Po krátkém úvodu jsme se zabývali umělou inteligencí, s jejíž pomocí můžeme v dnešní době vytvořit texty i obrázky, které však nemusí být zcela pravdivé. Účastníci přednášky měli například rozhodovat, která fotka byla vyfocená fotografem, a která byla vytvořena umělou inteligencí. Výsledky nás dost překvapily. Trefili jsme se pouze u tří fotografií, což jenom dokazuje, jak pokročilá už dnes umělá inteligence je. Fotka papeže v péřovém kabátu Balenciaga? Se šikovným softwarem nic nemožného.

V další části workshopu si žáci vyzkoušeli roli dezinformátora prostřednictvím hry na serveru iROZHLAS.cz. Jejich úkolem bylo získat prostřednictvím dezinformací co nejvíc „likeů“ a důvěryhodnosti u čtenářů zpráv. Stali se mistry zpravodajské manipulace a vítěz s největším počtem „palců nahoru“ obdržel speciální cenu.

Finálním a zároveň nejnáročnějším úkolem bylo vybrat si jednu „fake news“ z výběru, ověřit, že se jedná o dezinformaci, a vytvořit nadpis a osnovu pro článek, který brzy vyjde na webu Radiožurnálu. Tato aktivita už potřebovala trochu delší pátrání na internetu, ale nakonec se všem skupinám podařilo dokázat, že nabízené informace jsou z velké části podvrh. Třešničkou na závěr byl telefonát s vedoucím oddělení tisku Policejního prezidia plk. PhDr. Ondřejem Moravčíkem, který nám ochotně zodpovídal na naše otázky. Jeho citace jsme pak využili pro finální článek. Závěrečná úloha, při které žáci ověřovali dezinformace a připravovali článek pro web Radiožurnálu, jim poskytla reálnou zkušenost s prací novináře a zdůraznila význam ověřování faktů v moderní žurnalistice. Článek si můžete přečíst zde.

Tento workshop představoval pro naše žáky nejen zábavný, ale především poučný zážitek. Oba přednášející dokázali názorně a srozumitelně předat důležité informace o tom, jak rozpoznat dezinformace, a jak správně ověřovat zprávy ve světě přesyceném informacemi. V době, kdy je schopnost kriticky přemýšlet a rozpoznávat dezinformace klíčová, má projekt Ověřovna neocenitelný přínos pro vzdělání našich žáků. Jejich pozitivní reakce a zájem o téma svědčí o tom, že poznatky získané během tohoto dne budou využívat i nadále v běžném životě.