12. 4. 2023

Celkem 42 našich žáků se na konci března vypravilo do Německa poznávat minulost, současnost i budoucnost techniky.

První zastávkou odborné exkurze byl závodní okruh Hockenheimring, na kterém v minulosti zazářilo mnoho známých jezdců F1, např. Niki Lauda, Michael Schumacher či Fernando Alonso. Dnes se zde už bohužel závody F1 nekonají, ale měli jsme štěstí a během komentované prohlídky jsme měli možnost vidět trénink závodních automobilů. V průběhu polední pauzy jezdců jsme se dokonce v našem autobusu dostali přímo na trať a celou jsme si ji projeli. A hned s rychlostním rekordem – náš řidič se toho nebál a okruh s autobusem objel za 4 a půl minuty! To se prý ještě žádnému autobusu nepodařilo. Po prohlídce okruhu jsme se přesunuli do Technického muzea ve městě Speyer, kde jsme zhlédli expozice zaměřené na kosmonautiku, letadla, plavidla a vojenskou techniku. K největším zážitkům jistě patřila prohlídka ponorky, ale potěšily nás i české letouny, například L-29 Delfín, kterému v minulosti dodával přístroje i náš zřizovatel – skupina MESIT.

I druhý den jsme navštívili Technické muzeum, tentokrát v blízkém Sinsheimu. Už zdálky nás vítala letadla Concord a Tupolev 144, ale to nebylo zdaleka vše – na ploše 30 000 m² jsme si mohli prohlédnout více než 3 000 exponátů ze všech oblastí techniky, a třešničkou na závěr bylo ohromné IMAX 3D kino, kde jsme zhlédli 3D film o Hubbleově vesmírném dalekohledu. Odpoledne jsme se krátce zastavili v centru krásného města Heidelberg. Jedná se o jedno z mála dochovaných německých historických center, které nebylo zdevastováno během druhé světové války.

Poslední den nás čekala zastávka v bavorském městečku Norimberk, známém zejména kvůli poválečným procesům. Nás však více zajímala budoucnost, konkrétně budoucnost techniky v Zukunftmuseum, kde jsme strávili pár hodin. Zážitky nabitá technická exkurze potěšila žáky strojních i elektro oborů, a ti už na zpáteční cestě vybírali další exkurze, které by mohla škola v budoucnosti zorganizovat. Velkým kladem byla pro žáky i příznivá cena zájezdu, jelikož většinu ceny jsme financovali z projektu MESIT school ver. 4.0 dánské nadace THE VELUX FOUNDATIONS. Jsme rádi, že si žáci exkurzi užili a doufáme, že jim nové zážitky pomohou i při jejich studiu.