10. 8. 2021

Zajímá Vás, jak letos probíhaly příměstské tábory MESIT střední školy? Chtěli byste k nám poslat příští rok Vaše děti? Tak to pokračujte ve čtení. Přinášíme Vám shrnutí obou letošních turnusů.

Po loňské vynucené pauze, kterou způsobila pandemie COVID-19, jsme se už nemohli dočkat, až do naší školy v létě pustíme malé MESIŤácké raubíře. Připravili jsme si pro ně dva turnusy tematicky zaměřených příměstských táborů. Červencový turnus se jmenoval Vláček MESIŤáček, a jak už název vypovídá, byl zaměřený na železniční dopravu. Srpnový turnus s názvem Hvězdný tábor MESIT nás zavedl ještě trochu dál a to vesmírnou raketou přímo do vzdálených galaxií!

Přípravy na tábory byly letos obzvlášť náročné, jelikož jsme do poslední chvíle nevěděli, jaké budou bezpečnostní a hygienické podmínky pro přítomnost dětí. Vládní nařízení se měnila rychlostí kulového blesku. Vlastně jsme ani nevěděli, zda nám tábory povolí. Nakonec však vše dobře dopadlo. Na začátku tábora se musely děti prokázat potvrzením o negativním testu, během tábora jsme dohlíželi na řádné mytí rukou a v prostředcích hromadné dopravy a v uzavřených prostorách jsme nosili roušky a respirátory.

Táborové aktivity byly vedeny především k rozvoji polytechnického myšlení u dětí, ale kromě toho jsme se věnovali aktivitám sportovním a kreativním.

A co jsme konkrétně navštívili a dělali? V červenci jsme zahájili tábor exkurzí do školních dílen v areálu MESIT. Táborníci se seznámili s odbornými aktivitami našich žáků a jako bonus si mohli odnést různé předměty, které na dílnách vyrábíme. Další den jsme se svezli vlakem do Kroměříže, kde jsme navštívili Železniční muzeum. V muzeu jsme zhlédli expozice zaměřené na železniční dopravu, přepravu, sdělovací techniku i vozidla a manipulační techniku. Ve středu pro nás ke škole přijela mašinka Steelinka a odvezla nás do KOVOZOO ve Starém Městě. Po prohlídce KOVOZOO jsme ve škole měli besedu s městskými policisty z Uherského Hradiště a také nás přijel navštívit i samotný pan Ing. Michal Hon – generální ředitel MESIT. Ve čtvrtek jsme navštívili zmenšenou elektrifikovanou železnici ve Vracově a šlapací drezínu v Ratíškovicích. Obě aktivity byly pro malé táborníky opravdu nevšedními zážitky. V pátek jsme si oprášili vzpomínky na celý tábor při bojové hře Hledání ztracené mašinky a celý týden jsme zakončili slavnostním předáváním diplomů a diskotékou.

V srpnu jsme s táborníky navštívili Hvězdárnu ve Veselí nad Moravou a Planetárium v Uherském Brodě. Kromě toho jsme strávili den na kopci Svatého Antonínka, kde jsme měli zařízenou prohlídku vojenského bunkru Jitulka a také jsme si užili jízdu válečným veteránem. Novinkou bylo rozdělení táborníků do oddílů. Vznikly tak oddíly Válečné kačenky, Lajkeři a Star Girls. Srpnový turnus byl výjimečný i tím, že v noci ze čtvrtka na pátek měli táborníci možnost ve škole přenocovat. Tuto možnost využila asi půlka z nich. Bylo to super – vyráběli jsme kozí sýr, grilovali jsme na školní zahradě, zazpívali si s kytarovým doprovodem a před spaním jsme se dívali na pohádku přímo pod hvězdným nebem. Bohužel jsme hvězdy jenom promítali na strop místnosti, jelikož počasí ne a ne se umoudřit. Tábor jsme stejně jako v prvním turnusu zakončili předáváním diplomů a diskotékou s „Rozjezdy pro hvězdy“.

Závěrem můžeme říct, že oba turnusy byly povedené, zpětné vazby od dětí i rodičů byly pozitivní a nadšené a my už přemýšlíme, co nového pro Vaše děti připravíme na příští rok.

Tábory byly spolufinancovány v rámci projektu Implementace krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II (IKAP II), reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_0780018903.