Obor Podnikání

Nástavbové studium oboru Podnikání je určeno pro absolventy tříletých oborů vzdělání s výučním listem a představuje jednu z forem vzdělávání dospělých.

Vzdělávání v oboru směřuje k tomu, aby si žáci v návaznosti na dosažené vzdělání prohloubili a rozvinuli teoretické znalosti v oblasti všeobecně vzdělávacích předmětů s důrazem na státní maturitní zkoušku, aby si osvojili teoretické i praktické odborné kompetence, které směřují k tomu, aby absolventi byli schopni úspěšně budovat svoji profesní kariéru a byli připraveni zvládat podnikatelské činnosti.

Absolvent ovládá klávesnici desetiprstovou hmatovou metodou v přiměřené rychlosti a přesnosti, stylizuje písemnosti věcně a jazykově správně, vyhotovuje s využitím výpočetní techniky obchodní písemnosti podle normy, komunikuje pomocí elektronické pošty, manipuluje s elektronickými informacemi. Dokáže charakterizovat a pojmenovat jevy z oblasti makroekonomie a mikroekonomie, které mu umožňují porozumět stavu národního hospodářství a efektivně vyhodnotit působení těchto jevů na fungování podniku a domácností. Je seznámen se základními právními pojmy a předpisy rozhodnými pro podnikatelskou činnost s důrazem na živnostenské podnikání. Získané znalosti a dovednosti může uplatnit při řízení vlastní firmy především v profesní oblasti, pro kterou se připravoval v konkrétním oboru.

Orientuje se v  nástrojích managementu a marketingu a jejich uplatnění při řízení podniku. Zpracovává doklady související s pohybem majetku a závazků podniku, s hotovostními a bezhotovostními operacemi podniku, provádí základní výpočty spojené s nákupem a skladováním zásob, spojené s odpisováním dlouhodobého majetku, provádí sestavení podnikatelského záměru, zakladatelského rozpočtu.

Absolvent je seznámen s principy vedení účetnictví a daňové evidence. Účtuje o majetku a závazcích, nákladech a výnosech podniku, provádí mzdové výpočty, výpočty odvodů sociálního a zdravotního pojištění, zálohy na daň z příjmů, účtuje jednotlivé složky mzdy, rozlišuje a určuje jednotlivé druhy daní, účtuje o daních, účtuje o tvorbě, rozdělení a použití výsledku hospodaření. Sestavuje daňová přiznání.

Je připravován k vedení jednání s obchodními partnery, k vedení přijímacího pohovoru, sestavuje žádost o místo a životopis. Celý systém výuky je průběžně aktualizován o nové poznatky vyplývající z ekonomické praxe a v souladu s požadavky na trhu práce pro uplatnění absolventů po ukončení studia.

Absolvent oboru Podnikání získá složením maturitní zkoušky odborné vzdělání, které mu umožní ucházet se o přijetí na vyšší odborné školy a vysoké školy ekonomického nebo právního zaměření. Při přímém nástupu do praxe je schopen rychlé orientace v oboru a je připraven vykonávat ekonomické, provozně-ekonomické, obchodní a administrativní činnosti na úrovni zaměstnance. Získané znalosti a dovednosti může uplatnit i při založení a řízení vlastní firmy především v profesní oblasti, pro kterou se připravoval v konkrétním učebním oboru, v souladu s etikou podnikání. Usiluje o nejvyšší kvalitu své práce a kvalitu chápe jako významný nástroj konkurenceschopnosti a dobrého jména podniku.

Formy studia

Roční školné se neplatí.

PODNIKÁNÍ 64-41-L/51 patří do: