12. 6. 2018

Občas je dobré oživit výuku něčím netradičním. Z tohoto důvodu naše škola využila nabídky www.vedanaprani.cz Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a tak se žáci vybraných ročníků naší MESIT střední škola zúčastnili přednášky na téma Perpetuum mobile. Tuto přednášku nám přijel odprezentovat pan doc. RNDr. Petr Ponížil, Ph.D. Přednáška byla úžasná! Dozvěděli jsme se o hledání tohoto "svatého grálu mechaniky" od historie až po současnost. Jaké fyzikální zákony jsou za tím skryty a že se kolem toho točí nejedna konspirační teorie. Také nám ukázal několik videí z internetu na kterých jsou "fungující" perpetua. A doporučil, abychom kriticky přemýšleli o všem, co vidíme. Někteří kluci vypadali, že je to moc nebaví, ale to bylo způsobeno především tím, že byli unaveni z tělocviku. Někteří se přednáškou, ale bavili a projevovali i něco jako kritické myšlení. Dva nejlepší dokonce dostali nabídku, že kdyby u něj měli dělat zkoušku z fyziky, tak se mají připomenout a dostanou to protekčně, tak uvidíme, jestli ji někdy využijí.