21. 10. 2022

Na přelomu měsíce září a října se uskutečnila odborná exkurze ve Švýcarsku pro 34 žáků a 14 zaměstnanců MESIT střední školy. Hlavním bodem zájezdu byla návštěva CERNu.

Ve čtvrtek 27. září jsme ve večerních hodinách vyrazili směr západ. Po celonočním přejezdu autobusem jsme se ráno ocitli u první zastávky naší exkurze – u Zeppelin Museum ve Friedrichshafenu v německé spolkové zemi Baden-Württemberg. Muzeum bylo plné zajímavých exponátů, jedinou nevýhodou byla absence popisků v jiných jazycích než v němčině. Po prohlídce muzea jsme se vydali na cestu k Bodamskému jezeru, u kterého se nachází ostrov květin Mainau, mimo květiny je zde také motýlárium s tropickými motýly, kteří volně poletují mezi návštěvníky. Poté jsme se už přesunuli do francouzského městečka Belfort, kde jsme si po náročném dni dobře odpočinuli.

Druhý den jsme zahájili návštěvou Musée National de l'Automobile - Collection Schlumpf ve francouzském Mulhouse. Více než 500 vystavených vozů naše žáky provedlo evolucí v automotive průmyslu. Viděli zde spoustu veteránů, ale i současných vozů značek Bugatti, Ferrari, Rolls Royce a další. Po návštěvě muzea nás ještě čekala prohlídka měst Bern a Vevey. Byli jsme doslova uchváceni pohledem na Ženevské jezero, ze kterého jako by vyrůstaly mohutné hory v dálce.

V pátek byla na programu návštěva CERNu, ale jelikož jsme byli objednaní až na odpolední prohlídku, navštívili jsme dopoledne nejznámější švýcarské město Ženevu. V tomto městě sídlí řada světových organizací jako WHO nebo OSN. Prošli jsme si historické centrum, ale hlavně jsme se zastavili u velkolepé ženevské fontány, kde voda tryská až do výšky 140 metrů. Po obědě nás čekal hlavní cíl naší cesty, a to odborná exkurze v CERNu, Evropské organizaci pro jaderný výzkum. Zde jsme měli možnost poznat prostory této organizace a nahlédnout tak do vědeckého prostředí zabývajícího se částicovou fyzikou. V rámci exkurze se nám věnovali 4 pracovníci z CERNu, kteří pracují na výzkumné činnosti. Princip činnosti nám byl popsán, a také ukázán. Nakonec jsme se dostali až na dosah k urychlovačům. Byl to opravdu fascinující a jedinečný zážitek!

Poslední den už jsme se zastavili jen v Basileji, kde jsme se během procházky seznámili s místní architekturou a historií. Pak už nás čekala zase cesta autobusem zpět do Uherského Hradiště.

Celá exkurze byla nabitá novými informaci, hlavně z oblasti techniky a průmyslu, a pomohla žákům rozšířit jejich obzory v těchto oblastech. Exkurzi jsme zorganizovali v rámci projektu MESIT school ver. 4.0 a byla částečně hrazena z grantu z projektu VELUX.

A jak exkurzi hodnotí samotná účastnice, Vanesa Slováková ze 2.P?

„Výlet do Švýcarska se mi moc líbil, byl velmi poučný, vždycky se mi vybaví zážitky, nová přátelství a zajímavá místa. Výlet byl promyšlený do nejmenších detailů, akorát cesta byla zdlouhavá. Turistika a prohlídka měst a muzeí byla ideální kombinace, proto se člověk nikdy nenudil. Velkým plusem byly rozchody, na kterých jsme mohli nakoupit dárky domů. Počasí bylo docela pochmurné, ale i tak nás to nezastavilo. Rozhodně bych si tento zážitek zopakovala, a také doporučila ostatním žákům naší školy."