23. 11. 2015

Ve dnech 15. 11. - 20. 11. 2015 se 30 žáků a 2 vyučující naší školy zúčastnili v rámci výzvy MŠMT č. 56 studijně poznávacího zájezdu do Velké Británie.

Cílem bylo navštívit a poznat život v zemi, jejíž jazyk se žáci učí, zdokonalit se v konverzaci v anglickém jazyce jak formou výuky s rodilými mluvčími, tak prostřednictvím pobytu v anglických rodinách a prohloubit si znalosti nejen v jazykové oblasti, ale také v oblasti reálií - navštívit turisticky atraktivní místa a některé významné historické památky Velké Británie.

Organizaci zájezdu a pedagogický dozor po celou dobu pobytu zajišťovaly vyučující naší školy, Ing. Eva Motyčková a Mgr. Jarmila Horčičková, a to ve spolupráci s CK Jana Hudková z Nového Hrádku.

I přes složitou situaci v Evropě a počáteční problémy se podařilo vycestovat ve stanoveném termínu a v plném počtu. Cesta na místo určení, pobyt v anglických rodinách, výuka s rodilými mluvčími ve vzdělávacím centru i následný návrat do ČR proběhly bez problémů. Za nutné považujeme vyzvednout spolupráci s cestovní kanceláří a velmi dobré služby, které nám byly během zájezdu poskytovány. Vše probíhalo podle plánu a bez jakýchkoliv větších potíží. Program byl pestrý a bohatý, společně jsme navštívili zajímavá, atraktivní místa a prohlédli si historické památky měst Londýna a Brightonu, které se žákům i vyučujícím velmi líbily.

Také ubytování, stravu i zázemí v anglických rodinách si po celou dobu pobytu všichni velmi pochvalovali.

Samotná výuka ve vzdělávacím centru byla pro žáky po všech stránkách přínosem, procvičili si a upevnili znalosti anglické gramatiky i reálií, zdokonalili se v konverzaci v cizím jazyce a dle názoru mnohých žáků se jim podařilo odstranit veškerý ostych a nejistotu v běžných životních situacích, kdy jsou nuceni bezprostředně reagovat a dohovořit se anglicky s rodilým mluvčím. Žáci se v průběhu výuky velmi snažili, aktivně se zapojovali do konverzace, dokonce se také sami stali ,,učiteli“ a velmi ochotně seznamovali své lektory se základní českou slovní zásobou a jednoduchými frazeologickými obraty.

Lze s potěšením konstatovat, že jak vyučující, tak především žáci naší školy byli s pobytem nadmíru spokojeni a celou akci zhodnotili více než kladně. Jejich ohlasy jsou natolik pozitivní, že v budoucnu s nadšením uvítají další akce tohoto druhu.

Na závěr bychom rádi tlumočili názory paní průvodkyně a pánů řidičů z cestovní kanceláře, kteří se vyjádřili pochvalně na adresu našich žáků, byli příjemně překvapeni jejich chováním při cestě tam i zpátky, vystupováním na veřejnosti a dodržováním disciplíny. Také spolupráci s pedagogickým dozorem hodnotili velmi kladně. Poděkování rozhodně patří také rodičům, kteří navzdory nepříznivé situaci v evropských zemích povolili svým ratolestem vycestovat a přispěli tak k úspěšnému zrealizování celé akce.

Domníváme se tedy, že jsme jako celek důstojně reprezentovali naši školu i za hranicemi naší země a jsme rádi, že se náš společný zahraniční pobyt vydařil a akce zcela splnila svůj účel.

Mgr. Jarmila Horčičková