14. 3. 2019

Slavili jsme tento netradiční den již potřetí a už se nemůžeme dočkat na příští rok.

Na naší škole se letos již potřetí slavil „Den čísla π“. Pro tříčlenné týmy (lepší by bylo, kdyby měl tým 3,14 členů, ale nechtěli jsme nikoho mrzačit) byly přichystány rozličné soutěžní aktivity.

Účastníci se nejprve seznámili s pár fakty o číslu „pí“ - a pak to začalo.

Z každého týmu byl vybrán jeden zapisovač, jehož úkolem bylo zaznamenávat to, co mu zbylí dva spoluhráči diktovali. A co bylo cílem? No přece přenést takto v paměti co nejvíce desetinných míst čísla „pí“ za určitý čas. Počítali jsme vždy počet přenesených správných cifer do chvíle, kdy  hráči udělali  první chybu. Některým se podařilo splést se hned na začátku, proto jim bylo započítáno kupříkladu jen 6 cifer. Ovšem nejlepší soutěžící takto správně přenesli až 150 cifer.

Druhým úkolem bylo rozstříhat připravené trimino a poskládat jej.

Velmi těsné byly výsledky úkolu, jehož cílem bylo napsat ve stanoveném časovém limitu co nejvíce slov obsahujících „pi/pí“. Hned v úvodu byli žáci upozorněni na skutečnost, že vulgární výrazy sice patří do slovní zásoby naší mateřštiny, nicméně v soutěži je budeme škrtat. Proto je ani nikdo nenapsal.

Již na začátku prezentace byli soutěžící upozorněni, že by si vše měli dobře zapamatovat, protože se jim to bude hodit. Zmíněný okamžik přišel právě teď! Týmy za pomoci mobilů a aplikace Kahoot! zdolávaly kvíz, v němž právě vybavení si zapamatovaného hrálo stěžejní roli.

Následující aktivita nechala odpočinout mozek a zapojila zbytek těla. Soutěžící se snažili jen pomocí svého dechu co nejrychleji přemístit míček z jedné strany dráhy na opačnou.

Předposlední soutěžní disciplína spoustu soutěžících zaskočila. Obdrželi papír formátu A4, nůžky a úkolem bylo upravit list tak, aby se jím dalo prolézt. S výzvou se týmy praly opravdu statečně a zvládli ji téměř všichni soutěžící.

A v samotném závěru soutěžního dne jsme kluky pozlobili matematickým příkladem z maturitního testu. Domnívali jsme se, že jeho vyřešením bude soutěž ukončena. Ale omyl! Nastala totiž remíza - dva týmy získaly shodný počet bodů, a tak o tom, který tým bude 3. a který 4., rozhodl poslední úkol v podobě složení básničky na téma „Pí“.

A co všechny zúčastněné týmy (kromě vnitřní motivace) pohánělo k lepším výsledkům? No přeci zajímavé a hodnotné ceny! Každý si odnesl psací soupravu, ti lepší i antistresové balonky, nejlepší pak i kalkulačky. A všichni jsme si nakonec pošmákli na pizze.

Víc fotek z této akce najdete na našem facebooku.