2. 11. 2017

Nevěřili byste, kolik různých témat z kolika různých oborů se dá potkat na takové exkurzi!

Dnes proběhla pro žáky 1B a 2B výuka v terénu!

Provázel nás bývalý pan učitel a byl výborným průvodcem! Na konci exkurze oznámil, že tak úžasné posluchače dávno neměl. Díky, kluci!

A co jsme se dověděli? Tak určitě něco z historie, nejen Bzence, o židovské obci, o Furstově vile a místní octárně a lihovaru. Něco málo o tom, jak funguje reklama. Něco trošku o tom, jak se pěstuje vinná réva, jak se vyrábí víno v místním Zámeckém vinařství Bzenec. Něco určitě o tom, kde stával kdysi dávno nad Bzencem Starý hrad, kde stával a stále stojí zámek a jak tento zámek chátrá. Pan učitel také zmínil, jak upadá řemeslo, jak už málokdo umí opravit ty staré dřevěné sudy a jak by všichni chtěli sedět za psacím stolem u počítače. Pan učitel také zmínil, že doma má všechno ve vinném sklepě z plastu, což není zrovna to pravé!

A pak následovalo povídání u kulatého stolu. I o tom, jak se pan učitel schází s bývalými žáky a ti jsou úplně moc úspěšní a stále se k němu vrací. Povídal, jak ho to jeho povolání vždycky těšilo a .... No úplně jsem ho chápala, jak se zasnil! Bylo vidět i slyšet, že ty své žáky měl moc rád!
Samozřejmě proběhla i zmínka o něčem z chemie - jak ten alkohol (etanol) vlastně vzniká? A něco málo z prevence sociálně patologických jevů. Třeba to, kolik toho vína můžeme denně vypít, aby to neškodilo zdraví - samozřejmě až budeme mít 18 let, hoši!

V zámeckém parku jsme obdivovali téměř 1000 let starou lípu, chloubu Bzence a další vzrostlé stromy!

Poté jsme vystoupali na místo, kde stával v Bzenci Starý hrad! Někteří funěli, trošku tělocviku, že? A překvapilo mě, že ti, kteří dosud nepromluvili, použili i jakési sprosté slovíčko, když ten kopec uviděli! Prý jako: "Tož to teda nééééééééééé!"

Ale jo, všichni jsme vyfuněli nahoru a ti rychlejší vlezli i nějakým lidem na půdu sklepa! Naštěstí "pod Starým hradem" nikoho nyní dopoledne nepotkáte. Potkali jsme jen stavbaře, kteří opravují kapli sv. Floriána. Tuto zničili Němci, když ustupovali v dubnu 1945 a nyní již září novotou.

Tak jo! Exkurze, která byla určitě zajímavá! A pozor! Nejen pro žáky. I dospělí by žasli, co máme "za humny". A ti by mohli na takové exkurzi i koštovat výborná vína z Bzence!

A to počasíčko? Jako na objednávku!

Text i fotografie: Irena Pořízková

Víc fotek a skoro žádný text najdete na našem facebookovém profilu.