6. 11. 2016

V rámci „Týdne vědy“ se žáci naší školy zúčastnili zábavně vzdělávacího programu „Chemie lásky - pohledem chemika současnosti a básníka anglické renesance“. A nejen to!

Průvodcem pořadu byl Dr. M. Londesborough, špičkový chemik a popularizátor vědy, který ani tentokrát nezklamal a  jako vždy byl velmi vtipným, pohotovým a zábavným moderátorem. Odhalil žákům vše, co o lásce dosud nevěděli, přičemž využíval nejen poznatků termodynamiky a biochemie, ale podařilo se mu do přednášky velmi vhodně zakomponovat také sonety W. Shakespeara a názorně předvést, že přírodní a humanitní vědy se mohou navzájem zajímavě doplňovat.

Následně žáci zavítali do zlínského Muzea obuvi, kde měli možnost obdivovat stálou expozici: „Pricip Baťa. Dnes fantazie, zítra skutečnost.“ Výstava mapuje historii světoznámé firmy Baťa, a to od jejího založení až po nechvalně známé znárodnění v roce 1945. K dispozici byla žákům velmi příjemná a milá paní průvodkyně, která jim poskytla odborný výklad a také upozornila na spoustu interaktivních prvků výstavy. Zajímavá byla návštěva bývalé správní budovy firmy Baťa, známé pod názvem „Jedenadvacítka“. Žáci měli možnost prohlédnout si Zlín z téměř ptačí perspektivy a obdivovat spoustu zeleně nejen tohoto moderního města, ale i jeho nejbližšího okolí. K historii naší krajské moderní metropole jim byl poskytnut i zajímavý a poučný výklad. V interiéru samotného mrakodrapu žáky zaujaly především výtahy. Se zájmem si prohlédli nejen výtah – kancelář, který je vyvezl na střechu mrakodrapu, ale jejich nadšení vzbudil zejména výtah páternoster, který ve své době sloužil pro přepravu zaměstnanců mezi dvěma patry.